Zálohování dat – Zálohujte.cz

Chraňte svou práci i nervy, zálohujte včas!

Jak zálohovat data?

2 Komentářů »

Data můžete zálohovat spoustou způsobů a každý je vhodný na něco jiného. Záleží vždy na konkrétních požadavcích na bezpečnost a dostupnost zálohovaných dat.

Sestavil jsem tady malý kvíz, který vám pomůže při zhodnocení kvality vašich záloh. Bodování je jednoduché, čím více otázek odpovíte ANO, tím lépe máte vaše zálohy nastaveny.

Budete schopni získat zpět vaše data potom co…

  1. … si omylem přepíšete soubor na disku?
  2. … zhavaruje celý disk?
  3. … vám někdo počítač ukradne?
  4. … vyhoří celý počítač včetně budovy, ve které je umístěn?

Dalším pro někoho důležitým aspektem může být za jak dlouho se k zálohám dostane.

Například pokud máte zálohováno pár TB dat, tak může být docela problém je stáhnout přes 1MBps linku. Pokud máte zálohy na magnetické pásce uložené v bance 200 km od vašeho bydliště, pak asi také nemáte zrovna vyhráno.

Další věc jsou média, které k záloze použijete. Ať již používáte CD, magnetické pásky, nebo třeba diskety… Vždy je třeba myslet na to, abyste se k datům dostali ještě o 5 let později, když už žádný počítač nebude mít disketovou mechaniku či DVD mechaniku, protože už se bude dávno používat něco jiného.

Také je vždy nutno brát ohled i na bezpečnost záloh. Ve smyslu aby se k nim nedostal nikdy nepovolaný, tedy nikdo kdo by data neměl vidět. Samozřejmě že u těch zmiňovaných fotografií to asi nebude nic hrozného, když je někdo uvidí… tedy alespoň ve většině případů. Ale takové kompletní data účetnictví za několik let už mohou pro někoho znamenat zajímavý úlovek už třeba jen pro seznam vašich zákazníků.

Přečtěte si více o jednotlivých nástrojích na zálohování a vyberte si jak budete zálohovat vy.

Na kolik otázek jste tedy odpověděli ano? Doplnili byste ještě nějakou?

2 Komentářů

Vážení dobrý den,prosím (zda-li to bude možné),metodický postup jak zkopírovat a následně z PC vypálit data na CD nebo DVD – neznám postup a chtěl bych (potřeboval jej znát.Tento postup jsem zatím nikde nenašel,Externí disky a flešky,jsou pro mne i tap příliš drahé.Děkuji za pochopení a snad vyhovění mé prosby – Přeji hezký den,J.Řezníček MOST.

  • […] o tom více v článku Jak data zálohovat cd, data, […]

  • Co si myslíte?